psi węch

Czym dla psa jest zapach, jak psiaki postrzegają świat?

4.8/5 - (6 {opinie})

Nos to charakterystyczna cecha psiej twarzy… nosy krótsze, dłuższe, różowe. Nosy są bardzo różne, ale wszystkie mają ważną wspólną cechę. Nosy są ważnym elementem związanym z przetrwaniem psów.

Dlaczego nosy są ważne dla psów?

psi nos

Człowiek przede wszystkim polega na wzroku, psy używają wzroku i węchu do oceny otaczającego ich świata i pełnej komunikacji. 

Psy poświęcają dużo mocy swojemu mózgowi na interpretację wszelkich zapachów. Ich nos to 100 milionów receptorów czuciowych. U człowieka to zaledwie 6 milionów. Natomiast obszar mózgu psa przeznaczony do analizowania zapachów jest około 40 razy większy niż porównywalna część mózgu ludzkiego.

Czy psie nosy potrafią „mówić”

Nosy w rzeczywistości nie mówią, one się komunikują. Za każdym pociągnięciem psie nosy interpretują całą historię bez słów, używając aminokwasów, które są emitowane przez psy jako podstawy komunikacji chemicznej. Aromaty chemiczne to informacja o tym, co pies lubi jeść, określają płeć i nastrój. Wąchając, pies może określić, czy ich nowy przyjaciel to mężczyzna czy kobieta, czy jest szczęśliwy czy agresywny, zdrowy czy chory. Psy również uzyskują ogólne wyobrażenie o sobie nawzajem. Odbywa się to przez szybkie powąchanie, ale bardziej szczegółowe informacje uzyskują z bliska i osobiście. 

Psy cechują się również dobrą pamięcią zapachową, która może zidentyfikować inne psy, których nie widziały już od wielu lat – i pamiętają, który z nich był dominującym członkiem pary. Kiedy psy należące do tej samej rodziny i zostały na jakiś czas rozdzielone, wykorzystują węch, aby nadrobić ten stracony czas. Zmiany wszelkich zapachów mogą świadczyć o tym, dokąd pies poszedł, co jadł i co robił.

Przebywając na nowym terytorium pies może obwąchać drzewo i określić, jakie inne psy mieszkają w sąsiedztwie. Mogą wąchając nogawkę spodni człowieka określić, gdzie dana osoba mieszka i czy ma w domu zwierzęta.

Psy mają także świetny instynkt naprowadzania, który zależy od ich zdolności węchu. Psy poruszają niezależnie nozdrzami, co pozwala im wyczuć kierunek zapachu i używać węchu jak kompasu. Zmysł węchu psa jest tak bardzo sprawny, że nawet niewidomy pies ma znacznie mniej trudności z przystosowaniem się do utraty wzroku niż człowiek. Każdy człowiek ma swój unikalny wrodzony zapach, który pozwala psom na odróżnienie jednej osoby od drugiej.

Psy doskonale wyczuwają strach i niepokój przez nos. W momencie jesteśmy zestresowani lub przestraszeni, wydzielamy hormon walki lub ucieczki, adrenalinę, którą psy doskonale wykrywają, mimo że nie czujemy jej zapachu. Kiedy zaś jesteśmy niespokojni, mamy zwiększone tętno i przepływ krwi, który przenosi substancje chemiczne organizmu na powierzchnię skóry, gdzie psy mogą je łatwiej wychwycić. Nie ma sensu maskować swoich prawdziwych uczuć przed swoim psim towarzyszem. Jego niezawodny nos nie da się oszukać.

Czy i dlaczego psy „lepiej wąchają”

Psy w przeciwieństwie do ludzi mają dodatkowe narzędzie węchowe, które zwiększa ich zdolność węchu. Jest to narząd Jacobsena. To specjalna część aparatu węchowego psa, znajdująca się wewnątrz jamy nosowej i otwierająca się na podniebienie za siekaczami górnymi. Ten cudowny narząd służy jako wtórny system węchowy zaprojektowany specjalnie do komunikacji chemicznej. Nerwy z narządu Jacobsena prowadzą bezpośrednią drogą do mózgu i różnią się od innych nerwów w nosie tym, że nie reagują na zwykłe zapachy. Jest to reakcja komórek nerwowych na szereg substancji, które często w ogóle nie mają zapachu. Nawet małe szczenie po szybkim pociągnięciu nosem znajdujące się między dwiema samicami przeniesie się do matki, która go urodziła!

Organ Jacobsena stale komunikuje się z tą częścią mózgu, która zajmuje się kojarzeniem.Poprzez wydzielane feromony, dostarcza psom i samicom informacji potrzebnych do ustalenia, czy przedstawiciel płci przeciwnej jest dostępny do rozmnażania. Wzmacnia także zmysł węchu noworodka, dzięki czemu może znaleźć źródło mleka matki i pozwala szczeniakowi odróżnić swoją matkę od innych karmiących matek. Szczenięta posiadają również czujniki ciepła w nosie, które pomagają im zlokalizować matki, jeśli odejdą.

Kiedy pies wykrzywia usta i rozszerza nozdrza wówczas otwiera narząd Jacobsena, zwiększa ekspozycję jamy nosowej na aromatyczne cząsteczki i zasadniczo staje się niezwykle wydajną maszyną do wąchania.

Dlaczego pies ma mokry nos?

Nos działa najlepiej kiedy jest wilgotny. Zewnętrzny mokry nos i pokryty śluzem kanał nosowy skutecznie wychwytują cząsteczki zapachu. Wilgotny nos jest tak ważny dla psiego węchu, że psy będą lizać nosy, gdy wyschną.

Przecież (co nie jest tajemnicą) kochamy nasze psy i ich urocze twarze z ciepłymi, mokrymi nosami, które często czujemy kiedy nasz psiak nas dotyka. Kochamy je również za ich niezawodny zmysł węchu

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Shopping Cart
English EN German DE Polish PL
×