mój pieszczoszek

Ciekawe rzeczy, które powinieneś wiedzieć o swoim psie

5/5 - (2 {opinie})

Jest mnóstwo ciekawych i osobliwych rzeczy, których możesz dowiedzieć się o swoim psie i jego postrzeganiu otaczającego go środowiska. 

Twój pies widzi dużo więcej niż czarno-białe.

Jeśli myślałeś, że Twój malutki szczeniak widzi tylko w odcieniach szarości, czerni i bieli – mylisz się! Jego oczy zawierają komórki nerwowe, które można podzielić na dwie kategorie: pręciki oczne i czopki oczne. Kiedy pręciki wykrywają światło, czopki są częścią oka, która odbiera kolor. Ludzie widzą pełne spektrum kolorów, podczas gdy szczenięta widzą tylko trzy odcienie koloru: niebieski, niebiesko-fioletowy i żółty. To co ma odcień czerwieni lub zieleni, wydaje się być odcieniami szarości. Istnieje jednak kompromis. Chociaż psy mają mniej czopków niż ludzie,

Małe psy muszą spotykać się z nieznajomymi, gdy są młode.

Przedstawianie psa ludziom, gdy są małe, może być przytłaczające lub stresujące, w rzeczywistości jest to bardzo ważne dla jego socjalizacji. Znawcy tematu twierdzą, że psy powinny poznać około 100 nowych osób w ciągu pierwszych kilku miesięcy życia w domu. Powinni byś to wszyscy ludzie w każdym wieku, w każdym kształcie i rozmiarze. Zapoznawanie szczeniaka z otaczającymi go ludźmi sprawi, że będzie mniej obawiał się obcych, gdy dorośnie. W procesie poznawania powinieneś uwzględnić osoby z akcesoriami, takimi jak okulary przeciwsłoneczne lub czapki, a także osoby, które jeżdżą na rowerze, jeżdżą wózkiem lub wykonują inne codzienne czynności.

Nos psa to bardzo zaawansowany mechanizm.

Podczas gdy ludzie mają w swoim nosie około 6 milionów receptorów węchowych, nosy psów zawierają ponad 300 milionów. Nos psa jest niezwykle praktyczny psy wdychają przez nozdrza, a następnie wydychają przez szczeliny po bokach nosa, co oznacza, że ​​nieustannie przetwarzają zapach. W tym momencie do gry wchodzi również mokry nos twojego szczeniaka; „mokra” natura nosa wyłapuje związki z bryzy. Psiaki potrafią też wąchać osobno każdym nozdrzem, co daje im możliwość dokładnego określenia kierunku, z którego dochodzi zapach. Ich nosy mają wyostrzony sposób wąchania hormonów, co oznacza, że ​​potrafią odczytać uczucia złości lub stresu u kogoś, a także wiedzieć, kiedy ktoś jest w ciąży. Niektóre choć nie wszystkie psy potrafią nawet wywęszyć komórki rakowe! Fenomenalnym faktem dotyczącym węchu psa jest to, że potrafi on również przetwarzać rzeczy, które wydarzyły się w przeszłości.

mój pies

Nasze psy pocą się przez łapy.

Czy zwróciłeś uwagę, że łapy twojego psa pachną jak chipsy kukurydziane? Psy ochładzają się, dysząc – co powoduje przepływ powietrza przez ich ciała – w rzeczywistości pocą się przez opuszki łap. W momencie kiedy pot i bakterie gromadzą się na ich stopach, wydziela ten wyjątkowy zapach. Należy czyścić łapy konieczne w zimie, jeśli kłusuje przez sól; łapy psa są bardzo wrażliwe na żywioły, dotyczy to higieny także w błotniste lato. Nieoczyszczone łapy mogą ukrywać skaleczenia lub otarcia na opuszkach łap, co utrudnia stwierdzenie, kiedy Twój szczeniak potrzebuje wizyty u weterynarza. Zazwyczaj wystarcza wilgotna chusteczka (np. chusteczka dla niemowląt). Zawsze sprawdź składniki produktu; niektóre związki, które są bezpieczne dla ludzi (takie jak alkohol) mogą być szkodliwe dla twojego przyjaciela. W przypadku kiedy chusteczka nie wystarczy, konieczne może być wyczyszczenie łap w wannie bezpiecznym dla zwierząt mydłem i wodą. Po tym zabiegu osusz delikatnie ręcznikiem.

Brzydki (śmierdzący) oddech psa nie jest normalny.

Czasem żartujemy o śmierdzącym psim oddechu, w rzeczywistości nie powinno to być normą dla twojego szczeniaka. Tak samo jak u ludzi nieświeży oddech pojawia się wraz z nagromadzeniem bakterii w jamie ustnej; to samo dotyczy psów. Jeżeli Twój szczeniak ma chronicznie nieświeży oddech, może to oznaczać, że musi sprawdzić zęby przez weterynarza lub coś innego dzieje się w jego jelitach lub płucach. Brzydki oddech u psów jest często spowodowany chorobą dziąseł. Weterynarz może również chcieć przeprowadzić profesjonalne czyszczenie zębów Twojego pupila. Żeby zdusić problem w zarodku, zaopatrz szczeniaka w twarde, bezpieczne zabawki lub smakołyki, które zachęcają do lepszego oddechu. Spróbuj codziennie myć zęby psa – pamiętaj tylko, aby używać zatwierdzonej dla szczeniąt pasty do zębów.

Wyprowadzajmy psa na spacer, nawet jeśli ma duże podwórko.

Od wieków wiadomo, że psy zawsze były energicznymi zwierzętami, bez względu na to, czy włóczyły się na wolności, pasły owce, czy biegały. Różne rasy były wykorzystywane do różnych celów – takich jak polowanie lub podążanie szlakami – wiele ras psów ma długą historię aktywności, co zapewnia im magazynowanie naturalnej energii. A kiedy po prostu leżą w domu, ta energia jest niewykorzystana. Nawet jeśli szczeniak może chodzić i biegać po podwórku, spacery są nadal cenne. Podczas spaceru otrzymują stymulację węchową. Spacerując wąchają, zatrzymują się, badają, sikają i poznają nowych ludzi i nowe psy. Nie mają możliwości robić tego na swoim podwórku (lub nie jest to tak ekscytujące). Spacerowanie z psem stanowi doskonałą stymulację umysłowa to doskonały sposób na zachęcanie do socjalizacji”.

Pies może nie mieć gorączki ponieważ temperatura ciała psa jest wyższa niż u człowieka.

Jeżeli obawiasz się, że Twój szczeniak może rzeczywiście mieć gorączkę, powinieneś zacząć od sprawdzenia jego nosa. Nos jest gorący i suchy, to pierwszy znak, że coś może być nie tak. Sprawdź także inne objawy np. czerwone oczy, braku energii lub apetytu, wymioty. Jednak nie oceniaj samej temperatury ciała, bo możesz wyciągać pochopne wnioski.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Shopping Cart
English EN German DE Polish PL
×